Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ORSA-gronkowiec zlocisty
#1
MRSA
Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) jest bakterią, odpowiedzialny za kilka trudnych do leczenia infekcji u ludzi. Inne angielskie nazwy tej bakterii to multidrug-resistant Staphylococcus aureus lub oxacillin-resistant Staphylococcus aureus (ORSA). MRSA to Gronkowiec złocisty odporny na metycylinę.


MRSA to z definicji każdy szczep gronkowca złocistego, który rozwinął oporność na antybiotyki z grupy beta-laktamów – penicyliny, cefalosporyny, monobaktamy i karbapenemy. Szczepy MRSA są jedynymi bakteriami Gram-dodatnimi na które nie działają karbapenemy.

MRSA jest szczególnie problematyczne w szpitalach, gdzie pacjenci z otwartymi ranami, inwazyjnymi urządzeniami i osłabionym układem immunologicznym są narażeni na większe ryzyko.

Gronkowiec złocisty najczęściej kolonizuje nozdrza przednie, ale reszta dróg oddechowych, jak również otwarte rany, układ moczowy są również potencjalnymi miejscami powstawania zakażenia.

Bakterie mogą być wykryte przez wymaz z nozdrzy i wyizolowanie bakterii. Po 72 godzinach przebywania w organiźmie bakterie może stać się odporna na leczenie.

Na początku MRSA objawia się przez małe, czerwone krostki, które przypominają oparzenie, uderzenie lub ukąszenie pająka. Towarzyszyć może temu gorączka i wysypka. W ciągu kilku dni wypryski stają się większe i bardziej bolesne aż zaczynają pękać.

Wiele zakażeń MRSA występują w szpitalach i zakładach opieki zdrowotnej.

Ogniska MRSA były przedstawiane w mediach w latach 2000 do 2008 jednak ostatnio można zauważyć nasilenie się tych informacji.


źródło: wikipedia
Odpowiedz
#2
No to juz masz z głowy
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości