Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dusza część 2 - ostatnia
Różne przypadki :

, "I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy(psyche) zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę(psyche) i ciało zniszczyć w piekle (gehennie) " Mateusza 10:28-29 - nie ma tutaj zobrazowanego ciała i jakiegoś nieśmiertelnego bytu ale zobrazowane jest działanie ludzi i działanie Boga , oraz doczesna śmierc i doczesne życie jak i wieczne życie i wieczna śmierć.Ludzie zabijając uczniów BOGA JEZUSA zabijają ich ciało ale duszy czyli życia nie mogą zabić bo chrześcijanie mają obiecane zmartwychwstanie i życie wieczne , 29 werset pokazuje działanie Boże - PAN JEZUS ma moc zabić tak ciało jak i życie czyli pokazne jest tu unicestwienia - wieczna śmierć - 29 werset pokazuje ze psyche nie jest niezniszczalna - nie ma tu mowy o żadnym takim tworze , psyche tutaj jak i w wielu innych miejscach oznacza poprostu życie - PAN JEZUS jest stworzył i PAN JEZUS ma moc je zniszczyć w gehennie czyli drugiej śmierci i o tym mówi 29 werset.

, " A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze (psyche) zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli. (10) I wołały donośnym głosem: Kiedyż, Panie święty i prawdziwy, rozpoczniesz sąd i pomścisz krew naszą na mieszkańcach ziemi? (11) I dano każdemu z nich szatę białą, i powiedziano im, aby jeszcze odpoczęli przez krótki czas, aż się dopełni liczba współsług i braci ich, którzy mieli podobnie jak oni ponieść śmierć" Objawienie Jana 6:9-11 - psyche w tym wypadku oznacza osobę , czyli : "widziałem poniżej ołtarza osoby które zostyały zabite dla słowa Bożego i dla świadectwa ...." te "dusze" wołaja kiedy ich krew zostanie pomszczona - psychosomatyczna dusza ma krew jak to ukazane wiele razy jest w Biblii , te dusze otrzymuja ubrania , powiedziano aby odpoczeli az dopełni sie liczba ich braci którzy podobnie jak te dusze maja poniesc smierć męczeńską - fragment ten pokazuje te osoby w niebie a przecież ludzie zadne platońskie dusze tam nie przebywają , nie ida tam po smierci , psychosomatyczna biblijna dusza - osoba - człowiek pojdzie tam ale dopiero przy zmartwychwstaniu / przemienianiu które nastapi przy trąbie ostatecznej , gdyby nie zmartwychwstanie nie byłoby nadziei na żadne życie - jak powiedział Paweł : gdyby nie zmartwychwstanie to zmarli chrześcijanie poginęliby , gdyby istniały niesmiertelne dusze - twory odzielne od ciała to Paweł i inni pisaliby ze sa w niebie już - tak nie jest , dla zmarłych życie po śmierci nie istnieje , jedyną dlanich droga jest życie po zmartwychwstaniu : " a jeśli Chrystus nie został wzbudzony, daremna jest wiara wasza; jesteście jeszcze w swoich grzechach. (18) Zatem i ci, którzy zasnęli w Chrystusie, poginęli" 1 Koryntian 15:17-18 .............."Jeśli umarli nie bywają wzbudzeni, jedzmy i pijmy, bo jutro pomrzemy." 1 Koryntian 15:32 - - gdyby istniał platoński twór to Paweł by powiedział np "jesli nie ma zmartwychwstania to i tak mamy nieśmiertelne dusze odzielne od ciała i po śmierci będziemy żyć i bez zmartwychwstania" Wink

Podobnie jak Objawienie Jana 6:9-11 , pokazuje dusze Objawienie Jana 20:4-5 : "widziałem też dusze (psyche) tych, którzy zostali ścięci za to, że składali świadectwo o Jezusie i głosili Słowo Boże, oraz tych, którzy nie oddali pokłonu zwierzęciu ani posągowi jego i nie przyjęli znamienia na czoło i na rękę swoją. Ci ożyli i panowali z Chrystusem przez tysiąc lat. (5) Inni umarli nie ożyli, aż się dopełniło tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie" - podobnie tutaj dusza oznacza osobe a wiec : "widziałem osoby tych którzy zostali ścięci za to że składali świadectwo o Jezusie i głosili Słowo Boże" - wszystko dzieje sie po zmartwychwstaniu tak jak w Objawieniu 6 , potwierdza to Obj 20:4-5 gdzie mowa o ożyciu , zmartwychwstaniu i że inni nie ożyli umarli nie ozyli.

, dusza jako synonim osoby to jedno z podstawowych znaczeń tego słowa , oczywiście chodzi o osobę ludzką a nie platoński- pogański , nieśmiertelny , rozumny , oddzileny od ciała byt - : "Ci więc, którzy przyjęli słowo jego, zostali ochrzczeni i pozyskanych zostało owego dnia około trzech tysięcy dusz (psyche)" Dzieje Apostolskie 2:41 - 3000 osób

, "I stanie się, że każdy (psyche - każda dusza), kto by nie słuchał owego proroka, z ludu wytępiony będzie" Dzieje Apostolskie 3:23 - stanie się że dusza - osoba która nie słuchała by owego proroka wytepiona bedzie

, "A było nas wszystkich na statku dwieście siedemdziesiąt sześć dusz (psyche)" - 276 osób - psyche to synonim osoby , Paweł nie wierzył w pogańskie filozofie

, "Każdy człowiek (psyche - kazda dusza) niech się poddaje władzom zwierzchnim; bo nie ma władzy, jak tylko od Boga" Rzymian 13:1 - psyche oznacza tutaj osobę

, " Tak też napisano: Pierwszy człowiek Adam stał się istotą (psyche - dusza żywa) żywą" 1 Koryntian 15:45 - Adam jako osoba był duszą żywą

, "Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz (psyche), ocalało przez wodę" 1 Piotra 3:20 - 8 dusz czyli 8 osób , reszta dusz sie potopiła a ze dusza może sie utopić to mozna zobaczyc w ksiedze Jonasza czy w Dziejach Apostolskich 27:22

, BG : "Wziął też Abram Saraj żonę swoję, i Lota syna brata swego, i wszystkę swą majętność, której nabyli, i dusze (nephesh), których nabyli w Haranie" 1 Mojżeszowa 12:5 - dusze to służba , niewolnicy Abrahama

, " Wtedy rzekł król Sodomy do Abrama: Daj mi ludzi (nephesh - daj mi dusze), a zabierz sobie dobytek!" 1 Mojżeszowa 14:21 - tutaj dusze podobnie znacza osoby , poddanych króla Sodomy

, BG : " A nie obrzezany mężczyzna, którego by nie było obrzezane ciało nieobrzezki jego, będzie wytracona dusza (nephesh) ona z ludu swego; albowiem zgwałcił przymierze moje" 1 Mojżeszowa 17:14 - tutaj nephesh znowu oznacza osobę - czyli osoba - dusza nieobrzana miałabyc wytracona spośród ludu swego

, "Potem Ezaw zabrał żony swoje i synów swoich, i córki swoje, i wszystkich domowników (nephesh - wszystkie dusze swoje) swoich, i stada swoje, i wszystko bydło swoje" 1 Mojżeszowa 36:6 - dusze które wział Ezaw to poddani jego , służba

, " To są synowie Zylpy, którą dał Laban córce swej Lei, których ona urodziła Jakubowi; razem szesnaście osób (nephesh - 16 dusz)" - dusze to tutaj osoby - potomkowie Zylpy bo sama urodziła Jakubowi tylko 2 dusze ale czy zwolennicy oddzielnych od ciała bytów tutaj też widza te byty czy osoby ? , jesli platońskie byty to jak człowiek może urodzic ten platoński byt ? ale jesli widza pod duszami osoby - ludzi to dlaczego ich nie chca zobaczyć w np w Objawieniu 6:9 i 20:4 ? Wink

, BG : "Wszystkie dusze (nephesh), które przyszły z Jakóbem do Egiptu, co wyszły z biódr (łono) jego, okrom żon synów Jakóbowych, wszystkich dusz (nephesh) było sześćdziesiąt i sześć" 1 Mojżeszowa 46:26 - nephesh tutaj to osoby , ale czy wg zwolenników niesmniertelnego tworu , oddzielnego od ciala - dusze pochodza z łona - miejsca rozrodczego męzczyzny ?

, " A było wszystkich dusz (nephesh), które wyszły z biódr Jakóbowych, siedmdziesiąt dusz (nephesh) " 2 Mojżeszowa 1:5- BG , nephesh które pochodziły Z bioder /łona to osoby

, " Jeżeli ktoś (nephesh - jeżeli dusza chce złożyc...) chce złożyć Panu ofiarę z pokarmów, to niechaj ofiarą jego będzie przednia mąka; niechaj poleje ją oliwą i nałoży na nią kadzidła" - dusza może złożyc ofiarę z pokarmów , oczywiście nephesh to osoba

, " Jeżeli ktoś (nephesh - dusza nieświadomie zgrzeszy) nieświadomie zgrzeszy przeciwko jakiemukolwiek z przykazań Pańskich i popełni to, czego nie wolno, a więc wykroczy przeciwko jednemu z nich "3 Mojżeszowa 4:2 - nephesh to dusza

, "A jeżeli jakiś człowiek (nephesh - jakas dusza z prostego ludu ...) z prostego ludu zgrzeszy nieświadomie" 3 Mojżeszowa 4:27 - ta sama dusza pózniej : "a potem uświadomi sobie swój grzech, który popełnił, złoży jako swoją ofiarę kozę, samicę bez skazy, za swój grzech, który popełnił; (29) położy rękę swoją na głowie ofiary za grzech i zarżnie to zwierzę ofiary za grzech na miejscu, gdzie się składa ofiary całopalne" 3 Moj 4:28-30 - każdy chyba widzi co dusza oznacza w Biblii , czy jest to nieśmiertelny byt oddzielny od ciała czy moze psychosomatyczna jedność

, 3 Mojżeszowa 5:1 - "Jeżeli kto (nephesh - dusza) zgrzeszy przez to, że usłyszał zaklęcie i był świadkiem tego albo dowiedział się o tym, a nie oznajmił tego, i w ten sposób zawinił ..."

, "albo jeżeli kto (nephesh -dusza) dotknie się czegoś nieczystego, czy to padliny dzikiego zwierzęcia nieczystego..." 3 Mojżeszowa 5:2 - dusza może dotykać i kalać się m.in padliną

, "albo jeżeli kto (nephesh - dusza) przysięga paplając niebacznie swymi ustami, że zrobi coś złego lub dobrego ..."3 Mojżeszowa 5:4 - dusza ma usta ? biblijna psychosomatyczna napewno - wszystki 3 powyższe przykłady dusz - osób miały przynieść do kapłana owcę albo koze

, " Jeżeli ktoś (nephesh - dusza) dopuści się sprzeniewierzenia i nieświadomie zgrzeszy przez przywłaszczenie sobie jakiejś świętości należącej do Pana, to przyniesie z trzody na swoją ofiarę pokutną dla Pana baranka bez skazy" 3 Mojżeszowa 5:15 - ponownie chodzi o osobę ludzką - duszę żyjącą

, 3 Mojżeszowa 5:17 - tutaj równiez wystepuje słowo nephesh które oznacza osobę która grzeszy i ma przypowadzic barana za grzech , podobnie jest w 3 Moj 6:2 tyle ze dusza miała zwrócić pełna wartość rzeczy i dołozyc jeszcze jedna piąta wartości , dusza ta miała również przyprowadzic barana za swój grzech.

tutaj jest ciekawy przykład : 3 Mojżeszowa rozdział 18 podaje cała gamę przestępstw seksualnych - 29 werset podaje : "Gdyż wszyscy (nephesh - wszystkie dusze które uczynia ....), którzy uczynią którąkolwiek z tych wszystkich obrzydliwości, będą wytraceni spośród ludu swego, ci co je uczynią" - dusze które dopuszczaja sie przestępstw seksualnych miałybyc wytracone , czy dusza jako odzielny byt mogłaby sie dopuścić tych przestepst , czy mogłaby byc wytracona ? , dusza jako jednosc ciała i psychiki mogłaby sie dopuscic i byc ukarana śmiercią , platońskie filozofie tworzą chaos w biblijnej prostej nauce.

, 3 Mojżeszowa 18:9 - dusza jedząca trzeciego dnia z ofiary pojednania , miałabyć wytracona.

, "Kto (nephesh - dusza która zwróci się...) zaś zwróci się do wywoływaczy duchów i do wróżbitów, by naśladować ich w cudzołóstwie, to zwrócę swoje oblicze przeciwko takiemu i wytracę go(nephesh) spośród jego ludu" - oczywiście nephesh to człowiek /osoba , czy platońska dusza może sie zwracać do wywoływaczy , wróżbitów ?

, 3 Mojżeszowa 22:3 - człowiek nieczysty przystępujący do rzeczy świętych miał byc - taka dusza miałabyc wytracona - nephesh oczywiscie tutaj to synonim osoby ludzkiej

, "ktokolwiek (nephesh - dusza która dotknie się...) więc dotknie się tego, będzie nieczysty aż do wieczora. Nie będzie jadł niczego ze świętych rzeczy, dopóki swojego ciała nie obmyje wodą; (7) gdy zajdzie słońce, będzie czysty i potem będzie jadł ze świętych rzeczy, gdyż jest to jego pokarm." 3 Mojżeszowa 22:6-7 - dusza która się doktnęła czegos nieczystego , pozostała nieczysta az do wieczora , taka dusza nie mogła jeść z rzeczy świętych , dusza ta miała obmyć swoje ciało - widzimy dusza ma ciało , dusza je , dotyka się róznych rzeczy , dusza obmywa się wodą

, kapłan nabywał dusze za pieniądze : "Jeżeli jednak kapłan nabędzie na własność za pieniądze sługę (nephesh), to ten będzie jadł z tego" - 3 Mojżeszowa 22:11 , duszę - osobę można było kupić i dusza ta miała prawo jeść z rzeczy świętych (w przypadku zakupu przez kapłana)

, "Każdy (nephesh) zaś, kto się nie ukorzy w tym dniu, będzie wytracony ze swojego ludu" 3 Mojżeszowa 23:29 - dusza która nie ukorzyła się w Jom Kippur miałabyc wytracona.

, " Każdego (nephesh), kto w tym dniu wykonywać będzie jakąkolwiek pracę, wytępię spośród jego ludu" 3 Mojżeszowa 22:30 - dusza która pracowała w Jom Kippur miałabyc wytacona - pogańskie dusze pracuja ? czy może dusza to człowiek ?

3 Mojżeszowa 27:2 - jeżeli ktos dokonywał specjalnego ślubu , dając dana duszę Bogu to miał ja odkupić za odpowiednia cenę - w dalszych wersetach opisana jest ila dana "dusza" czyli osoba jest "warta" i sa wymieni męzczyzni , kobiety , dzieci

4 Mojżeszowa 5:6 - człowiek grzeszący to dusza która jest winna.

4 Mojżeszowa 9:3 - "Lecz kto był czysty i nie był w podróży, a zaniecha Paschy, zostanie wytracony (nephesh - wytracona bedzie ta dusza ) ze swego ludu, gdyż nie złożył Panu daru ofiarnego w oznaczonym czasie; człowiek ten poniesie karę za swój grzech"

, 4 Mojżeszowa 15:28 - dusza która zgrzeszyła przez przeoczenie miałabyć przebłagana przez kapłana , 4 Mojżeszowa 15:30 - dusza która grzeszła rozmyslnie miałabyc wytracona spośród swojego ludu.

, "Każdy, kto dotknie umarłego (nephesh - duszy ludzkiej), to jest człowieka, który umarł, a nie oczyści się, ten skala przybytek Pana. Taki człowiek(nephesh) będzie wytracony z Izraela. Ponieważ nie został skropiony wodą oczyszczenia, jest nieczysty i jego nieczystość pozostaje na stałe na nim" 4 Mojżeszowa 19:13 - nephesh to może byc martwa osoba jak i żywa

, "Człowiek czysty weźmie hizopu, zanurzy go w wodzie i pokropi namiot, wszystkie naczynia i wszystkie osoby (nephesh - wszystkie dusze ...), które tam były oraz tego, który dotknął kości lub zabitego mieczem, lub umarłego, lub grobu" 4 Mojżeszowa 19:18 - dlaczego na osoby nie przetłumaczono np Objawienie 6:9 i Objawienia 20:4 ?

, " Lecz gdyby przestała ci się podobać, pozwolisz jej (nephesh) odejść, dokąd zechce. Ale nie sprzedasz jej za pieniądze i nie będziesz odnosił się do niej jak do niewolnicy, gdyż ją poniżyłeś" 5 Mojżeszowa 21:14 - żona sposród jeńców nazwana jest duszą którą się wypuści wolno a nie sprzeda

, "Jeżeli znajdzie się ktoś, kto ukradnie kogoś (nephesh) ze swoich braci, z synów izraelskich, pozbawi go wolności i sprzeda go jako niewolnika, to ten złodziej poniesie śmierć i wytępisz zło spośród siebie" - człowiek który ukradł dusze bratnią - porwał człowieka i go sprzedał miał ponieść śmierć - jeśli dusza jest odzielna od ciała , nieśmiertelna to jak można ja porwać ?

, " W tym samym dniu, kiedy wykonał swoją pracę, dasz mu jego zapłatę, przed zachodem słońca, gdyż on jest biedny i z tego się utrzymuje (nephesh), aby nie wołał do Pana przeciwko tobie, bo miałbyś grzech" 5 Mojżeszowa 24:15 - człowiek pracujący z pieniędzy utrzymywał swoją duszę - mozna to odczytac : utrzymywał swoją osobę lub swoje życie - dla osób wierzacych w dusze jako psychosomatyczną jedność , jedna i druga opcja jest do przyjęcia , natomiast osoby wierzące w niesmiertelny byt bedą rękami i nogami się bronić przez duszą jako osobą , bo jak to mozliwe aby niesmiertelby byt utrzymywać z pieniędzy Wink ? - ogrom innych przykładów jaki podałem obala pogańska nauke o niesmiertelnej duszy , która żyje po śmierci i jest oddzielna od ciała.

, "pieniądze wyznaczone według oszacowania jako opłata osobista każdego(nephesh) " 2 Królewska 12:5 - pieniądze każdej duszy wg oszacowania

, "Jego dech(nephesh) rozpala węgle, a z jego paszczy bije płomień." Hioba 41:13 - chodzi prawdopodobnie o oddech / dech

, " Nie wydaj mnie na pastwę (nephesh) wrogów moich, Bo fałszywi świadkowie powstają przeciwko mnie i dyszą gwałtem! " Psalm 27:12 - nie wydawaj mnie duszy wrogów

, "Bo obcy powstali przeciwko mnie, A okrutnicy godzą na życie(nephesh) moje" Psalm 54:5 - okrutnicy szukaja mojej osoby lub mojego życia

, "On strzeże dusz (nephesh) świętych swoich, Z ręki bezbożnych wyrywa ich" Psalm 97:10 - Bóg wyrywa dusze z rąk bezbożnych - nephesh to osoba ludzka , ale jęsli ktoś wierzy w nie smiertelny byt to jak bezbożni mogli go pochwycić ?

, "Wysłał przed nimi męża, Józefa sprzedanego w niewolę. (18) Nogi jego skrępowano pętami; Dostał (nephesh) się w żelazne kajdany" Psalm 105:17-18 - zelazo może spętać platoński byt , czy może dusza to Józef ? Wink

, "Kto pilnuje swoich ust i swojego języka, uchroni swoją duszę (nephesh) od niejednego niebezpieczeństwa" Przysłów 21:23 - uchroni siebie , uchroni swoją osobę od niejednego niebezpieczeństwa

, " A dam do ręki twoich gnębicieli, którzy mówili do ciebie: Pochyl się (nephesh - pochyl duszę...), abyśmy przeszli po tobie! Tyś nadstawiało swój grzbiet jak ziemię i jak ulicę dla pieszych" Izajasza 51:23 - po platońskiej duszy można chodzić ?

, "A jeżeli tego nie usłuchacie, moja dusza (nephesh) w ukryciu płakać będzie z powodu waszego wygnania i moje oko zaleje się łzami, że trzoda Pana pójdzie do niewoli" Jeremiasza 13:17 - moja dusza płakac bedzie czyli poprostu płakał będę , takie wyrażenia sa bardzo częste : np "których nienawidzi dusza Dawida" czyli ja Dawid nienawidzę

, "w dwudziestym trzecim roku Nebukadnesara uprowadził Nebuzaradan, dowódca straży przybocznej, siedemset czterdzieści pięć osób(nephesh) z Judy" Jeremiasza 52:30 - Nebuzaradan do nieowli wział platońskie pogańskie niesmiertelne dusze czy dusze które sa psychosomatyczna , nierozerwalną jednością ? Wink

Ezechiela 27:3 - " Jawan, Tabal i Mesech handlowali z tobą: dostarczali ci niewolników(nephesh - dostarczali ci osób / niewolników) i naczyń miedzianych na zmianę" - dusze to ludzie / niewolnicy

, "Sprawiedliwy mój sługa wielu usprawiedliwi i sam ich winy poniesie. (12) Dlatego dam mu dział wśród wielkich i z mocarzami będzie dzielił łupy za to, że ofiarował na śmierć swoją duszę (nephesh) i do przestępców był zaliczony. On to poniósł grzech wielu i wstawił się za przestępcami." Izajasza 53:12

......................

Róznych innych przykładów jest wiele tak w starym jak i w nowym testamencie ale nie będe wklejał wszystkich ponad 800 wystepowań - każdy kto szuka prawdy i chce pogłębić znajomośc w tym ważnym temacie powinien sam przejrzec wszystkie miejsca gdzie wystepuje NEPHESH lub PSYCHE.Znalazłem ciekawą wypowiedz biblisty księdza Czesława Jakubca , który m.in tłumaczył ksiege rodzaju w wydaniu Biblii tysiąclecia - oczywiście ten człowiek nie jest dla mnie autorytetem , bo autorytetm jest tylko BÓG JEZUS CHRYSTUS ale zacytuje wypowiedz tego księdza bo uważam ze jest bardzo ciekawa :

cytuję : "„Izraelici nie mieli sprecyzowanego pojęcia duszy ludzkiej jako istoty niematerialnej i rozumnej, której trwanie było niezależne od ciała śmiertelnego. Stąd to w hebrajskim języku biblijnym nie ma takiego wyrazu, który byłby dokładnym określeniem tego właśnie pojęcia. Wprawdzie w przekładach Biblii często występuje „dusz” (w przekładzie greckim – psyche, w łacińskim – anima), ale jest ona tłumaczeniem jednego z trzech wyrazów hebrajskich: nephesz, neszamah i ruach, przy czym ten ostatni wyraz odpowiada raczej pojęciu „duch”.

,Wypowiedz tego ksiedza nie przeszkadza katolicyzmowi nauczac spoganizowanych nauk , dodam że Izraelici w ogóle nie znali (nie wierzyli) takiego tworu jak nieśmiertelny byt , oddzielny od ciała , tak samo pierwsi chrześcijanie nie znali takiego tworu , dopiero pózniej pogańskie nauki zaczęły przenikać aż z upływem czasu uznane zostały przez wiekszość za prawdę.Mimo że np swiadkowie J. nauczaja podobnie na temat duszy to ostrzegam przed nimi , każda organizacja ma jakis mniejszy wiekszy element prawdy ale miesza ją z błędnymi naukami w przypadku ŚJ , błędne nauki to m.in zapieranie się boskości PANA JEZUSA lub nazywanie go Michałem , dlatego jęsli ktoś zrozumie że dusza nie jest niesmiertelna i że ma wiele znaczeń , niech nie wpadnie w sidła organizacji np ŚJ.Zbieznym również tematem jest historia "bogacza i Łazarza" ale to temat na osobny wpis , w skrócie nie mówi ona o życiu po śmierci ale o życiu po zmartwychwstaniu , o sądzie po zmartwychwstaniu i ogólnie ukazuje zmartwychwstanie sprawiedliwych i niesprawiedliwych a nie życie po śmierci , ale to inny temat.

, do pogańskiego tworu używałem często pojęcia platonizmu ale oczywiście ta nauka znana była dużo wcześniej na całym świecie , ale platonizm najbardziej jest przypisywany do spoganizowanemu pseudochrześcijaństwu i nie bez powodów bo m.in Orygenes opierał się na pismach Platona , podobnie platonizmem był skażony Klemens Aleksandryjski lub Augustyn
Odpowiedz
Oczywiście jak zwykle dobre opracowanie.
Dla nas nic nowego.
Jako post mogłoby być to napisane trochę krócej (lepiej by się czytało) bo byłoby bardziej przyswajalne dla mniej zorientowanych osób.

I można byłoby zrobić przejrzyste podsumowanie.
Odpowiedz
DUSZA żyjąca w CIELE to inaczej Osoba [a naukowo: osobliwość], czyli CZŁOWIEK

1/ Ludzie świadomie i egoistycznie Czyniący złą Wolę [zachcianki] – to wielbiciele szatana
2/ „pokój ludziom dobrej woli” – czyniącymi dobro oparte na Wzajemności
3/ Samymi tylko Dobrymi Chęciami jest piekło wybrukowane [wykafelkowane] – brak Ciała,
a dokładniej: Czynów
Fundamentem czynów jest Wola – ciałem zaś Narzędziem jest Rozum [myśli], Ręce [metody]
i Realizacja [ożywienie] poprzez Ciało tej Woli [czyny - wyniki – owoce]

Psyche i Nephesh – Wola i jej Realizacja [ciało] stanowią Osobę ludzką [śmiertelną]

Oto moje zrozumienie dobrego opracowania MieczDucha – które „sprowokowało” mój wpis.

Jezus wziął Chleb [symbol Ciała – Pokarmu – też narzędzia realizowania Woli], i dzieląc się
[Sobą] powiedział: - „Oto Ciało Moje, spożywajcie i Czyńcie to na moja pamiątkę...”
Co Czyńcie ? – mnie [Jego] naśladujcie w Postępowaniu swoim, jak Dusza żyjąca w Ciele...

Jezus wziął Wino [symbol Duszy – Woli – jako Fundamentu realizacji w Ciele], i dzieląc się
[Sobą] powiedział: - „Oto Krew Moja, pijcie i Czyńcie to na moją pamiątkę...”
Co Czyńcie ? – mnie [Jego] naśladujcie spełniając Wolę, zarówno Ojca i swoją doczesną we
wzajemności ze Mną, według Praw Stwórcy, w Postępowaniu swoim, jak Ciało z żywą Duszą
Karmcie się, spożywając Moją Osobowość, i dzielcie się Mną, tak jak Ja dzieliłem się Ojcem z wami, a Ja – moja Wola [mój Duch] – nie opuszczę was, aż do śmierci i na Sądzie.

Kto stworzył Wolę ? – i dał nam Wolną, jak Możliwość wyboru ? – nazwę To duchem Duszy
Kto stworzył Ciało ? – z jego Umysłem, i bogatymi Możliwościami [metodami] do tworzenia i realizowania zarówno Woli, jak i pomysłów, swoich i cudzych, przetwarzając co Stworzone

Wola [psyche] w połączeniu z Ciałem [nephesh] jest Osobą [istotą żyjącą]
Wola + Myśl + Metoda + Wynik = Człowiek [dusza żyjąca w ciele]

I teraz, jeżeli fundamentem działań człowieka jest Zła wola, będzie do niej dopasowywał
złe myśli [lub nienawiść], używał złych metod [głównie wobec innych] i Czynił zło.
Jest to Wzajemność duszy i ciała Wewnątrz, aby potem „dać owoce” na zewnątrz. Pozory.
[czyżby osobliwość ?]
Jeżeli trwałym [jak skała] Fundamentem Postępowania człowieka jest Dobra wola, będzie się
liczył z Bogiem i ze Stworzeniem, będzie do niej Wybierał najlepsze myśli [z miłości],
używał najlepszych metod [swoich lub Ojca], i Czynił dobro oparte na Wzajemności z innymi
Jest to Wzajemność duszy Z ciałem Wewnątrz, aby potem Realizować na zewnątrz. Prawdę.
[osobowość]
Na podstawie naszej Woli będziemy sądzeni... oraz Ci, którzy zabijają Dusze [psyche] Wolę
czynienia dobra u prawdziwie wiernych. Na podstawie Uczynków z naszej Woli... oraz Ci,
którzy zabijają Ciała [nephesh] czyniących dobrą wolę – synów i córek człowieczych.

Istota człekokształtna, której fundamentem jest zła wola, a owocem złe wyniki, a bogiem
ojciec kłamstwa, a „religią” egoizm, a „miłością” pogarda, a „wiarą” kult ziemski – to już nie
jest człowiek ani osoba... to Materia Ludzka „bezduszna” w swej pożądliwości i nienawiści,
już „martwa” za życia, bo „oświecona” okiem wynaturzenia – ona Wydala, a nie Daje...
Nic w zamian, albo duszę za ciało [materię] odda. A ciało przemija, zwłaszcza „bezduszne”.

Odpowiedz
narazie przeczytalam to co seler ladnie napisal, potem w wolnej chwili chetnie przeczytam to co Miecz Ducha nareszcie napisal. Smile
Odpowiedz
(25-09-2012, 10:17 PM)seler napisał(a):  DUSZA żyjąca w CIELE to inaczej Osoba [a naukowo: osobliwość], czyli CZŁOWIEK

1/ Ludzie świadomie i egoistycznie Czyniący złą Wolę [zachcianki] – to wielbiciele szatana
3/ Samymi tylko Dobrymi Chęciami jest piekło wybrukowane [wykafelkowane] – brak Ciała,
Fundamentem czynów jest Wola – ciałem zaś Narzędziem jest Rozum [myśli], Ręce [metody]

Psyche i Nephesh – Wola i jej Realizacja [ciało] stanowią Osobę ludzką [śmiertelną]

Oto moje zrozumienie dobrego opracowania MieczDucha – które „sprowokowało” mój wpis.

Jezus wziął Chleb [symbol Ciała – Pokarmu – też narzędzia realizowania Woli], i dzieląc się
[Sobą] powiedział: - „Oto Ciało Moje, spożywajcie i Czyńcie to na moja pamiątkę...”
Co Czyńcie ? – mnie [Jego] naśladujcie w Postępowaniu swoim, jak Dusza żyjąca w Ciele...

Jezus wziął Wino [symbol Duszy – Woli – jako Fundamentu realizacji w Ciele], i dzieląc się
Co Czyńcie ? – mnie [Jego] naśladujcie spełniając Wolę, zarówno Ojca i swoją doczesną we
wzajemności ze Mną, według Praw Stwórcy, w Postępowaniu swoim, jak Ciało z żywą Duszą
Karmcie się, spożywając Moją Osobowość, i dzielcie się Mną, tak jak Ja dzieliłem się Ojcem z wami, a Ja – moja Wola [mój Duch] – nie opuszczę was, aż do śmierci i na Sądzie.

Kto stworzył Wolę ? – i dał nam Wolną, jak Możliwość wyboru ? – nazwę To duchem Duszy
Kto stworzył Ciało ? – z jego Umysłem, i bogatymi Możliwościami [metodami] do tworzenia i realizowania zarówno Woli, jak i pomysłów, swoich i cudzych, przetwarzając co Stworzone

Wola [psyche] w połączeniu z Ciałem [nephesh] jest Osobą [istotą żyjącą]

I teraz, jeżeli fundamentem działań człowieka jest Zła wola, będzie do niej dopasowywał
złe myśli [lub nienawiść], używał złych metod [głównie wobec innych] i Czynił zło.
Jest to Wzajemność duszy i ciała Wewnątrz, aby potem „dać owoce” na zewnątrz. Pozory.
[czyżby osobliwość ?]
Jeżeli trwałym [jak skała] Fundamentem Postępowania człowieka jest Dobra wola, będzie się
liczył z Bogiem i ze Stworzeniem, będzie do niej Wybierał najlepsze myśli [z miłości],
używał najlepszych metod [swoich lub Ojca], i Czynił dobro oparte na Wzajemności z innymi
Jest to Wzajemność duszy Z ciałem Wewnątrz, aby potem Realizować na zewnątrz. Prawdę.
[osobowość]
Na podstawie naszej Woli będziemy sądzeni... oraz Ci, którzy zabijają Dusze [psyche] Wolę
czynienia dobra u prawdziwie wiernych. Na podstawie Uczynków z naszej Woli... oraz Ci,
którzy zabijają Ciała [nephesh] czyniących dobrą wolę – synów i córek człowieczych.

Istota człekokształtna, której fundamentem jest zła wola, a owocem złe wyniki, a bogiem
ojciec kłamstwa, a „religią” egoizm, a „miłością” pogarda, a „wiarą” kult ziemski – to już nie
jest człowiek ani osoba... to Materia Ludzka „bezduszna” w swej pożądliwości i nienawiści,
już „martwa” za życia, bo „oświecona” okiem wynaturzenia – ona Wydala, a nie Daje...
Nic w zamian, albo duszę za ciało [materię] odda. A ciało przemija, zwłaszcza „bezduszne”.
Masz dość DOJRZAŁY POKARM ....narazie tylko 'rzuciłam ' okiem 'Smile nie mówie tak - nie ... przyjrzę sie

Cytat:cytuję : "„Izraelici nie mieli sprecyzowanego pojęcia duszy ludzkiej jako istoty niematerialnej i rozumnej, której trwanie było niezależne od ciała śmiertelnego.
Stąd to w hebrajskim języku biblijnym nie ma takiego wyrazu, który byłby dokładnym określeniem tego właśnie pojęcia. Wprawdzie w przekładach Biblii często występuje „dusz” (w przekładzie greckim – psyche, w łacińskim – anima), ale jest ona tłumaczeniem jednego z trzech wyrazów hebrajskich: nephesz, neszamah i ruach, przy czym ten ostatni wyraz odpowiada raczej pojęciu „duch”.
dziwne ale mogę i ja nie wiedzieć

Cytat:,Wypowiedz tego ksiedza nie przeszkadza katolicyzmowi nauczac spoganizowanych nauk , dodam że Izraelici w ogóle nie znali (nie wierzyli) takiego tworu jak nieśmiertelny byt , oddzielny od ciała , tak samo pierwsi chrześcijanie nie znali takiego tworu , dopiero pózniej pogańskie nauki zaczęły przenikać aż z upływem czasu uznane zostały przez wiekszość za prawdę.

Mimo że np swiadkowie J. nauczaja podobnie na temat duszy to ostrzegam przed nimi , każda organizacja ma jakis mniejszy wiekszy element prawdy ale miesza ją z błędnymi naukami w przypadku ŚJ , błędne nauki to m.in zapieranie się boskości PANA JEZUSA lub nazywanie go Michałem , dlatego jęsli ktoś zrozumie że dusza nie jest niesmiertelna i że ma wiele znaczeń , niech nie wpadnie w sidła organizacji np ŚJ.Zbieznym również tematem jest historia "bogacza i Łazarza" ale to temat na osobny wpis , w skrócie nie mówi ona o życiu po śmierci ale o życiu po zmartwychwstaniu , o sądzie po zmartwychwstaniu i ogólnie ukazuje zmartwychwstanie sprawiedliwych i niesprawiedliwych a nie życie po śmierci , ale to inny temat.

PROSZE WYJASNIJCIE mi o co WAM chodzi z Dusza-Duch co chcesz powiedzieć ? MIECZU ..

Moim zdaniem wszystkie pierwotne ludy WIERZYLI i wierzą ze po smierci ciała . Nadal istnieje ŚWIADOMOSĆ która zamieszkiwałą to ciało- zezwłok

Zycie po smierci istnieje przeciez Świadomośc nie umiera .
Odpowiedz
dzięki Osobie Syna Człowieczego, ...i dzięki Wam – w tej kolejności, ....mam możliwość
podzielić się Czynem, z własnej nieprzymuszonej Woli, tych co grają na Jego chwałę,
albowiem jeżeli ta Muzyka nie przenika Duszy aby Dobro czynić,
jest nic nie warta.... Dzielmy się Pokarmem słów ludzkich,
i naszego Ojca – jak Chlebem....
Dzięki,

Jesse Cook – Cafe Mocha
http://www.youtube.com/watch?v=KtLYp83pqfo&feature=related

dopisek:
Świadomość Woli jest Nieśmiertelna – i Ci są [Będą] przy Tronie, aby Zaświadczyć
o Nieśmiertelności Stworzyciela, który JEST,
Hej !
[ten dopisek powyżej jest dla Orjo]

___________ EDIT ___ dlaczego poCzynię dopisek ?

bo spotykamy się z Czarno-Białymi kafelkami wszędzie... [patrz teledysk], a przecież
stworzony Świat nie jest czarno-biały,
nasza Wola jest Kolorowa ? – no, właśnie... powinna być Czarno-Biała, = TAKczyNIE,
Kolory są Wszędzie, natomiast Wiara niech będzie Niezłomna, jak biel lub czerń...
Wiara w Co i Kogo ?
Jeżeli Pokarmem jest Słowo, które Ciałem się stało... To powinno pomóc w Zbawieniu.
Duszy vel Woli ...zbawieniu tejże. Aby wieczna była Wola czynienia Dobra.
Tu, i w Niebie. I w kolorze Istnienia. Człowieka w kolorze Ras.

Deptajmy zatem Czarno-Białe Zwiedzenie tego świata, ...pomimo że Kolorowy,
z Woli Boga.... deptajmy kafelki na podłodze satanistów.

Jesse Cook - La Rumba D'el Jefe ( HD )
http://www.youtube.com/watch?v=WnVa_rJiGm4&feature=related

Widok "Kolorowej Woli" ... na Podło-dze Czarno-Białej

dopisek EDIT 2
wspomniałem o Kolorach, albowiem jestem Romem, cyganem, i za To dziękuję Ojcu...
pozdro Wink

______________ dopisek Trzeci

"świat" Zniewolenia... została Wola vel Dusza
jak przetrwać ?
Jesse Cook - Bogota By Bus - Video
http://www.youtube.com/watch?v=gcKcuPWDwxc&feature=related

jak przetrwać ma Dusza ma, ...czyli Ja ?

Hej !
4.
Mladen Grdović - Sedam dana, sedam noći
http://www.youtube.com/watch?v=yAija9HevHY&feature=related

Odpowiedz
seler napisał(a):pid='1029' dateline='1348611477'
DUSZA żyjąca w CIELE to inaczej Osoba [a naukowo: osobliwość], czyli CZŁOWIEK

Fundamentem czynów jest Wola ciałem zaś Narzędziem jest Rozum [myśli], Ręce [metody]
.Smakowity to kąsek SmileHuh wróce do tego ..

Dusza jest tym czym jest w zalezności od odzienia-ciała - kształtu
I jest człowiekiem lub zwierzęciem chociaż ... Nie kazdy kto wygląda jak człowiek jest CZŁOWIEKIEM ....
A to znaczy ze moze istniec NIESPÓJNOŚĆ pomiedzy tym co zewnetrzne z tym co wewnątrz DLATEGO nie mozemy rozpoznac "człowieka"
ze zwierzeciem nie mamy kłopotu ale ... kto wie jak to jest do konca?
przeciez demony dopraszały sie wejścia w wieprze a przeciez wieprze nie były demonami ..to tak pobieżnie ..Confused

Cytat:Psyche i Nephesh – Wola i jej Realizacja [ciało] stanowią Osobę ludzką [śmiertelną]
A kiedy nie ma CIAŁA ,to czym względnie kim jest Boze ze jest to pewne.
Cytat:Oto moje zrozumienie dobrego opracowania MieczDucha – które „sprowokowało” mój wpis.
Ja inaczej rozumiem a opracowanie jest pracowite lecz ....
Huh

Cytat:Jezus wziął Chleb [symbol Ciała – Pokarmu – też narzędzia realizowania Woli], i dzieląc się
Dzieląc SWOJĄ WOLE-SIEBIE pomiedzy SWOICH bo JEGO CIAŁEM jesteśmy.
On zaś GŁOWĄ .
Jego CIAŁO realizuje JEGO WOLE bo sa uczestnikami JEDNEGO CHLEBA-CIAŁA ....POKARMU-NAUKI .
CZyncie TO .....??? pomysle

Cytat:Jezus wziął Wino [symbol Duszy – Woli – jako Fundamentu realizacji w Ciele], i dzieląc się
czy według ciebie Dusza- nefesz - i Duch-Ruach jak i neszema-niszmat- to jedno i to samo ?
Cytat:Kto stworzył Wolę ? – i dał nam Wolną, jak Możliwość wyboru ? – nazwę To duchem Duszy

Pytanie co było pierwsze Mysl czy WOLA ?
Tu nie jestem pewna ze człowiek miał Wolna Wole bo skroro ma jakikolwiek zakaz to WOLA juz nie jest Wolna , bez konsekwencji czynu.
Bóg ma WOLNA WOLE nikt nie pociągnie GO do odpowiedzialności za czyn
a skoro sa konsekwencje czynu to WOLA nie jest WOLNA - tak mysle na teraz ...
Adam miał wybór - sa tacy co twierdza ze i WOLNA WOLE tez miał ,ale
jak mogła byc WOLNA i pociągac konsekwencje czynu ?
Moim zdaniem NIE ma tak .

Cytat:Wola [psyche] w połączeniu z Ciałem [nephesh] jest Osobą [istotą żyjącą]

Człowiek cielesny z natury jest ZŁY ,tak napisano i nic nie zmienimy.
Problem w tym ,ze to człowiek o
sadza czyny swoje i nie swoje a napisano .
Myslcie o tym co dobre doskonałe w OCZACH IHVH
widzisz tłumacze UCIELI koncówke I POZOSTAŁO -czyncie to co DOBRE ...
ale w czyich oczach ?
człowiek jest stronniczy i egoistyczny zawsze dazy dla rozkoszowania swego Egoizmu a nie patrzy na OCZY Boga.
Cytat:Jest to Wzajemność duszy i ciała Wewnątrz, aby potem „dać owoce” na zewnątrz. Pozory.
[czyżby osobliwość ?]
Jest to Wzajemność duszy Z ciałem Wewnątrz, aby potem Realizować na zewnątrz. Prawdę[osobowość].

Ciągle nie ma DUCHA-RUACH - dlaczego co z duchem ?
kto ma dobra wole i co to znaczy dobra ?

Cytat:Na podstawie naszej Woli będziemy sądzeni... oraz Ci, którzy zabijają Dusze [psyche] Wolę
Wola czyli nasze CHCĘ -
Uwazasz ze Dusza-nefesz to ciało z prochu ziemi ?
Zabijaja ciało lecz Duszy ZABIC nie moga - powiedział Pan JAHSZUAH

Cytat:Istota człekokształtna, której fundamentem jest zła wola,
a owocem złe wyniki,
a bogiem
ojciec kłamstwa,
a „religią” egoizm,
a „miłością” pogarda,
a „wiarą” kult ziemski – to już nie
jest człowiek ani osoba...
to Materia Ludzka „bezduszna” w swej pożądliwości i nienawiści,
Nic w zamian, albo duszę za ciało [materię] odda.
A ciało przemija, zwłaszcza „bezduszne”.
słusznie - chyba ?Smile
Uf początek zrobiłam ,ale to zamało

Cytat: Dzielmy się Pokarmem słów ludzkich,
i naszego Ojca – jak Chlebem...
.
Dzięki,

dopisek:
Świadomość Woli jest Nieśmiertelna – i Ci są [Będą] przy Tronie, aby Zaświadczyć
o Nieśmiertelności Stworzyciela, który JEST,
Hej !
[ten dopisek powyżej jest dla Orjo]
Smile
CHLEB to JEGO CIAŁO z Nieba -SAM tak o sobie zaświadczył ...
i teraz jesli
CIAŁO to ODZIENIE z NIEBA a nie z Ziemi prochu..
Dzieląc sie POKARMEM SŁÓW - OBLEKAMY przez SŁOWO które GŁOSIMY
bo jak piszesz Chleb jest CIAŁEM ...
Zatem co GŁOSIMY staje sie CIAŁEM -OBLEKAMY albo w SZATE ZBAWIENIA albo w łachmany..z Prochu Ziemi.
Hallelu - JAH
SWIADOMOŚĆ to RUACH-DUCH
i nie umiera lub nie jest martwa
Dusza -nefesz Zbawienie jej jest Celem ufności-wiary ...
jak cos to popraw mnie

Odpowiedz
Orjo,
powiedzmy, że Wszystko jest w jak najlepszym Porządku,
ale My to tylko tak możemy sobie powiedzieć...
Dusza jest Duszą... i Dupa !
że sobie tak Wykrzyknę, ale co Ci chciałem powiedzieć, napisać,
to najwyraźniej zrobię później,
dzisiaj Nie...

Jesse Cook - The Rumba Foundation Medley
http://www.youtube.com/watch?v=OIa_WTcZeFQ&feature=related

Później Ci Odpowiem... dzisiaj nie... seler
Hej !
Kim jest Dusza, to najprawdopodobniej powinniśmy wiedzieć....
Bogiem w Czynach.

Nie będę Nikogo poprawiał... Wszyscy i Każdy z Nas ma Duszę... Wolę
Bóg Jest Bogiem,
seler,
jesteśmy Tylko stworzeniem, ale nie Nim.. uszanujmy To, ten Krzyż...

Odpowiedz
No dobrze niech bedzie później ...
Dusze mamy jak najbardziej i Dusza potrzebuje Zbawienie czyli jest
czegos pozbawiona i czyms obciążona.

Celm WIARY jest Zbawic Dusze - teraz tak mysle czy chodzi o naszą wiare ?

A moze o ... WIARE ,która przyszła ?
a wtedy ?

JEGO CELEM JEST ZBAWIĆ DUSZE .... O, to coś NOWEGO.
Czy człowiek moze Zbawic swoja Dusze ?
NIE.
Zatem Objawienie .... Celem WIARY ,KTORA PRZYSZŁA ,JEST ZBAWIC DUSZE
A ON ZBAWI LUD SWÓJ od grzechów ich..

WIARA PRZYSZŁA- a zanim przyszła byli poddani wychowawcy TORY

Ga 3:25 bt "Gdy jednak wiara nadeszła, już nie jesteśmy poddani wychowawcy"
.
Ograniczone zadanie Prawa

23 Do czasu przyjścia wiary byliśmy poddani pod straż Prawa i trzymani w zamknięciu aż do objawienia się wiary.

24 Tym sposobem Prawo stało się dla nas wychowawcą, [który miał prowadzić] ku Chrystusowi, abyśmy z wiary uzyskali usprawiedliwienie.

25 Gdy jednak wiara nadeszła, już nie jesteśmy poddani wychowawcy
26 Wszyscy bowiem dzięki tej wierze jesteście synami Bożymi - w Chrystusie Jezusie.

27 Bo wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni/ZANURZENI w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa.

DUSZA JEST BOGIEM w czynach jesli JEST ZBAWIONA .
ale to twardy POKARM-Chleb-Ciało .

POWIEDZIAŁ
Czy znajde WIARE kiedy Przyjde ?
Czym jest WIARA ?
Odpowiedz
Orjo napisał(a):Czym jest Wiara ?

Czym ?
Chęcią Bycia z Prawdą - z Ojcem - z Życiem...
Wierzę... bo Wiem
że ?

[tu: seler niesamowicie się ocenzurował.. całkiem niepotrzebnie,
ale zgodnie z netetykietą]

Chęć to inaczej Wola,
seler 26-09-2012
Hej !

Wiara JEST Chęcią Bycia... z Prawdą ... Wolą
...
pozdrawiam - seler - 26-09-2012
...

Zniewolenie, to Zachcianka bycia z Kłamstwem,