Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pochwycenie
(23-08-2014, 10:24 AM)czerwonyflamaster napisał(a):  wciąż nie twierdzę, że znam całą prawdę
...

przepraszam, że uraziłam Cię swoim niegrzecznym i niemiłym tonem[/b], byłam niewystarczająco delikatna
...
chciałam szczerze i dobitnie przeciwstawić się kłamstwu, którego nie znoszę[/b] i w obliczu którego dosadność nigdy nie jest przesadzona, o czym świadczą nawet wypowiedzi samego Zbawiciela

(23-08-2014, 05:43 PM)czerwonyflamaster napisał(a):  szatańskie kłamstwa doprowadzają ludzi chcących naśladować Chrystusa do szaleństwa
...
chcę walczyć ze wszelkimi objawami kłamstw

Niestety nadal idziesz za swoim nauczycielem Kubikiem, który rzekomo znalazł sobie prawo do wyzywania (wywalania) ludzi na podstawie tego że "przecież Jezus też tak robił", słuchasz bredni i podburzania więc stajesz się tym co słuchasz. Jezus nigdy nie głosił że mamy głosząc prawdę kogokolwiek obrażać.

Zauważyłaś kiedykolwiek aby prawdziwy chrześcijanin (czy pierwsi chrześcijanie) używał przemocy albo nieodpowieddniego słownictwa aby kogokolwiek nawracać?
NIE!

Były takie przypadki nawracania przemocą, poprzez inkwizycje i wojny religijne (Islam itp.)
albo mordowanie przez motłoch podburzany przez przywódców religijnych:

http://zbawieni.com/showthread.php?tid=446

chcesz iść za tym motłochem?, chcesz słuchać ludzi takich jak Kubik, chcesz przemocą coś osiągnąć?

Przemocy (fizycznej i słownej) zawsze używali ludzie podburzani przez demony,mówiąc przemoc mam tu na myśli także przemoc słowną, czy nawet zwykła złośliwość, być może ty nie widzisz nic złego w tym swoim słownictwie, które padło nie tylko w tym wczorajszym poście, ty notorycznie używasz oskarżeń za które powinnaś stanąć przed sądem, (ja cię nie straszę, ja tylko mówię że gdybyś tyle słów powiedziała o jakiejś prywatnej firmie to dawno być miała sprawę sądową za pomówienia). Ale nie bój się, nikt cie nie będzie ciągał po sądach bo nikt nie chce twojej klęski życiowej, natomiast ja chcę abyś ty się opamiętała bo ja widzę wiele złych owoców w twoim słownictwie i nastawieniu na tym forum i chcę abyś to zrozumiała.

Popatrz wiele forów dyskusyjnych czytam i wiele widzę kłamstw ale jakoś wcale nie ciągnie mnie tam choćby z nerwów aby się tam rejestrować i walczyć o prawdę - bo po pierwsze nie ma to sensu, zostanę zakrzyczany, albo wyrzucony na zbity pysk tylko za to że sympatyzuję ze świadkami Jehowy, a po drugie ja wiem że prawda sama się obroni, natomiast walczą do upadłego ci, którzy chcą siać kąkol, rejestrując się na wszelkich możliwych forach i wklejając gotowe teksty (na zasadzie kopiuj/wklej).

Zobacz, czy ja widząc takie kłamstwa jakie głosi się w internecie kiedykolwiek kogoś zwyzywałem od satanistów, masonów, żydów, są nawet określenia typu "żydostwo" albo "zażydzone fora dyskusyjne" "zażydzone media" a forumowicze, którzy mają inne zdanie przezywa się "nefilimami lub hybrydami" tak to robią i mówią ludzie tacy jak pan Henryk Kubik? a ty twierdzisz że on dobrze robi i ma dobre owoce.

Mnie aż ogarnia rozpacz jak widzę człowieka który mówi że widzi dobre owoce w tym że ktoś pisze że "fora są zażydzone".

Czy którykolwiek ze świadków w ten sposób kogoś potraktował? NIE! jeśli ktoś notorycznie nie przyjmuje prawdy i walczy do upadłego jedynie swoimi słusznymi poglądami to się z nim po prostu grzecznie żegnają.

Zobacz jak ja widzę przez pryzmat biblii ludzi walczących o rzekomą "prawdę" przemocą, złośliwością i własną ziemską czy ludzką interpretacją Pisma Świętego itp. owocami:

Jakuba 3, 16:

Cytat:Kto wśród was jest mądry i odznacza się zrozumieniem? Ten niech swym szlachetnym postępowaniem pokaże swe uczynki z łagodnością właściwą mądrości. Ale jeśli w swych sercach macie gorzką zazdrość i swarliwość, to się nie przechwalajcie i nie kłamcie przeciwko prawdzie. Nie jest to mądrość zstępująca z góry, lecz ziemska, zwierzęca, demoniczna. Bo gdzie zazdrość i swarliwość, tam zamęt i wszelka podłość. Ale mądrość z góry jest przede wszystkim nieskalanie czysta, następnie usposobiona pokojowo, rozsądna, gotowa okazać posłuszeństwo, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, nie czyni stronniczych wyróżnień, nie jest obłudna. Ponadto nasienie owocu prawości jest w pokojowych warunkach siane dla tych, którzy czynią pokój

A to co wczoraj miało miejsce: Sleepy

http://zbawieni.com/showthread.php?tid=374&pid=2950#pid2950

- jest dla mnie widocznym znakiem iż nie przemawia prawda poprzez ludzi, którzy nadużywają swego słownictwa i oskarżeń. Natomiast prawdę i mądrość rozgłaszają jedynie ludzie usposobieni pokojowo, ja te owoce ducha oraz realną Bożą pomoc dostrzegłem u świadków Jehowy, nie u ludzi głoszących wypaczone teorie stosujących przemoc słowną czy filozofowanie.

Życzę jeszcze raz naprawdę wszystkim przeanalizowania swego postępowania oraz jeszcze raz o obiektywne sprawdzenie siebie samego czy rzeczywiście zawierzył prawdzie pochodzącej wprost o Boga Jahwe i głoszonej przez Jezusa Chrystusa czy raczej zawierzył w ludzkie kłamstwa.

Smile
Odpowiedz
w tej chwili to Ty mnie atakujesz, możesz powiedzieć, w jaki sposób kogokolwiek obraziłam? Wrzeszczysz na mnie, a ja piszę to co myślę, po prostu. Ton wypowiedzi nie jest dla mnie istotny, mimo to, przeprosiłam, bo widziałam, że Ci się nie spodobał. Wskazywanie jawnych kłamstw to nawet nie jest niegrzeczność - opisałam własne doświadczenia i to jak pewne kłamstwa organizacji ŚJ spostrzegłam. Ty w tej chwili bezpodstawnie mnie oskarżasz i używasz uniesionego tonu wypowiedzi, mimo to, nie będę się z tego powodu obrażać, choćby Twoje wypowiedzi mnie zraniły. Opisałam w wątku o Świadkach Jehowy doświadczenia i spostrzeżenia, którymi uczciwych ludzi chcę ostrzec - przed jawną manipulacją szatańską, ponieważ nie mam co do tego już rzadnych wątpliwości. Możesz mnie porównywać do Kubika czy kogo tam chcesz, ja piszę SZCZERZE TO CO MYŚLĘ PO TO, ŻEBY UKAZAĆ PRAWDĘ - chociażby opisująć to, czego doświadczyłam sama i co już zrozumiałam. Twoje ataki nie są dla mnie przyjemne, to w końcu jak z Twoimi owocami? Bo narazie widzę tylko jakieś dziwne zarzuty i obrażalstwo z Twojej strony. Przekazując prawdę pod kamuflażem przesłodzonego słownictwa nie przekazałabym jej - to już byłoby przekłamanie. Prawda nie potrzebuję pięknych słowek, elokwencji wyszkolonej w teokratycznej szkole, wyszkolonej mimiki oraz gestykulacji - WYBRANIA SIĘ SAMA, a kiedy jest DOSADNA łatwiej ją dostrzec wśród słodkich kłamstw. Dla tego ja prawdy "przesładzać" nie będę - bo mu si być czysta.
A Chrystus owszem, nie owijał w bawełnę:

Mt 23:32 Wy też dopełnijcie miary ojców waszych. Węże! Plemię żmijowe! Jakże będziecie mogli ujść przed sądem ognia piekielnego? Oto dlatego ja posyłam do was proroków i mędrców, i uczonych w Piśmie, a z nich niektórych będziecie zabijać i krzyżować, innych znowu będziecie biczować w waszych synagogach i przepędzać z miasta do miasta. Aby obciążyła was cała sprawiedliwa krew, przelana na ziemi - od krwi sprawiedliwego Abla, aż do krwi Zachariasza, syna Barachiaszowego, którego zabiliście między świątynią a ołtarzem. Zaprawdę powiadam wam, spadnie to wszystko na ten ród.

Mt 23:15 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że obchodzicie morze i ląd, aby pozyskać jednego współwyznawcę, a gdy nim zostanie, czynicie go synem piekła (Hadesu) dwakroć gorszym niż wy sami.

Chcesz to poszukaj więcej przykładów. A prawda zawsze kłuje w oczy i jest bolesna. Słodkie są tylko kłamstewka.

watcher napisał:
Cytat:a po drugie ja wiem że prawda sama się obroni, natomiast walczą do upadłego ci, którzy chcą siać kąkol, rejestrując się na wszelkich możliwych forach i wklejając gotowe teksty (na zasadzie kopiuj/wklej).

co narazie zauważyłam: Ty masz w zwyczaju kopiować i wklejać fragmenty artykułów ze strony jw.org. Wiele osób prosiło Cię o samodzielną wypowiedź i wyrażenie własnego zdania na dany temat. Mimo to, najchętniej właśnie "wklejasz".

I owszem, prawda wybrania się sama. Nie rozumiem więc po co tyle objaśnień, odnośników i powterdzających każde Twoje słowo wesretów. Wystarczyłyby Twoje własne prawdziwe słowa i obroniłyby się. Ale Twoich słów tutaj usłyszeć nie można, tylko słowa Strażnicy. I to jest przykre.
Odpowiedz
(Jan 17, 20).
(15) Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. (16) Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. (17) Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. (18) Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. (19) A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie. (20) Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie;

"Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale abyś ich ustrzegł od złego"
Oto cała esencja "pochwycenia kościoła" Smile
Odpowiedz
Kramaz1
W moim wcześniejszym poście napisałam jak to rozumiem: http://zbawieni.com/showthread.php?tid=450&pid=2895#pid2895

Słusznie zauważyłeś, że:
Cytat:(Jan 17, 20).
(15) Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. (16) Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. (17) Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. (18) Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. (19) A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie. (20) Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie;

"Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale abyś ich ustrzegł od złego"
Oto cała esencja "pochwycenia kościoła"

Ale jest tyle wersetów świadczących o tym, że Chrystus "zabrał" SWOICH UMIŁOWANYCH LUDZI do nieba jednak tuż po Wniebowstąpieniu, że ten werset wyglądał mi na np. źle przetłumaczony, dlatego postanowiłam to sprawdzić. http://biblia-online.pl/biblia-otworz.html
Oto co znalazłam:

BIBLIA BRZESKA

Jana 17
14 Jaciem im podał słowo twoje, a świat miał je w nienawiści; bo nie są z świata, jako i ja nie jestem z świata.
15 Nie proszę, abyś je zjął z świata, ale żebyś je zachował ode złego.
16 Nie sąć z świata, jako i ja nie jestem z świata.
17 Poświęćże je oną twoją prawdą; słowoć twoje jest prawdą.
18 Jakoś ty mnie posłał na świat, tak i ja posłałem je na świat.
19 A za nieć ja poświęcam samego siebie, aby i oni byli poświęceni przez prawdę.
20 I nie tylkoć się za nimi modlę, lecz i za onymi, którzy przez słowo ich mają uwierzyć w mię.

Tutaj wyraźnie jest mowa o tym, że Jezus prosi Ojca o zachowanie od złego nie ukochany Jego lud, tylko Słowo OJCA, niech będzie zachowane w PRAWDZIE.

Pismo jest w wielu miejscach źle przetłumaczone, albo specjalnie albo z niedbalstwa tłumaczy. Ja zawsze jak czegoś nie rozumiem proszę Jezusa o pomoc a czytając i analizując SŁOWO BOŻE zawsze mam w sercu ten fragment BOŻEJ DECYZJI I WSKAZÓWKI dla nas:

5Mojż 4:29
I będziecie tam szukać Pana, swego Boga. Znajdziesz go, jeżeli będziesz go szukał całym swoim sercem i całą swoją duszą.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Szukając odpowiedzi co jest PRAWDĄ na tym szatańskim świecie trzeba prosić Boga ze wszystkich sił, całym sercem i całą duszą i dopiero wtedy Bóg się nam objawi w PRAWDZIE! Bóg został tyle razy źle potraktowany przez niewdzięcznych ludzi, że praktycznie oddał nas "tak jak chcieliśmy" - szatanowi, co chyba już nikt nie ma wątpliwości, że ma miejsce. SZATAN = KŁAMSTWO. BÓG jest PRAWDĄ.

Ale dał nam wskazówki jak można Go odnaleźć.

Ja tez szukam i proszę Was o polemikę z moimi rozważeniami, tylko razem możemy dojść do PRAWDY! Podzieliłam się z Wami "moim odkryciem", a kto ma zrozumieć i skorzystać ten pojmie i doświadczy, o czym mówię.
Odpowiedz
(26-08-2014, 07:19 AM)Mała Mi napisał(a):  BIBLIA BRZESKA

Jana 17
14 Jaciem im podał słowo twoje, a świat miał je w nienawiści; bo nie są z świata, jako i ja nie jestem z świata.
15 Nie proszę, abyś je zjął z świata, ale żebyś je zachował ode złego.
16 Nie sąć z świata, jako i ja nie jestem z świata.
17 Poświęćże je oną twoją prawdą; słowoć twoje jest prawdą.
18 Jakoś ty mnie posłał na świat, tak i ja posłałem je na świat.
19 A za nieć ja poświęcam samego siebie, aby i oni byli poświęceni przez prawdę.
20 I nie tylkoć się za nimi modlę, lecz i za onymi, którzy przez słowo ich mają uwierzyć w mię.

Tutaj wyraźnie jest mowa o tym, że Jezus prosi Ojca o zachowanie od złego nie ukochany Jego lud, tylko Słowo OJCA, niech będzie zachowane w PRAWDZIE.

Pismo jest w wielu miejscach źle przetłumaczone, albo specjalnie albo z niedbalstwa tłumaczy

Wyrażnie to w tym fragmencie Biblii pisze właśnie o uczniach a nie Słowie.
Nie ma idealnych tłumaczeń, dlatego w tekście greckim lub hebrajskim trzeba sprawdzać, w konkordancji, słownikach.

"Nie proszę, abyś je zjął z świata, ale żebyś je zachował ode złego." - 17:15 Brzeska

"Poświęćże je oną twoją prawdą; słowoć twoje jest prawdą." - Brzeska 17:17

" Jakoś ty mnie posłał na świat, tak i ja posłałem je na świat.
19 A za nieć ja poświęcam samego siebie, aby i oni byli poświęceni przez prawdę." - Brzeska 17:18-19

sam kontekst mówi odwrotnie niż napisałaś, ale te zaznaczone na różowo zaimki są w liczbie pojedyńczej czy mnogiej ??

,
Odpowiedz
Zbadajmy werset 12 pod kątem odmiany SŁOWO/SŁOWA oraz UCZNIOWIE przez przypadki

BIBLIA BRZESKA
Jana 17
12 Gdyciem z nimi był na świecie, jaciem je zachowywał w imię twoje, a któreś mnie oddał, jam ich strzegł i żaden z nich nie zginął, jednoż on syn zatracenia, żeby się Pismo wypełniło.

1.(...) jaciem je zachowywał w imię twoje (kogo, co zachowywał? )- JE (SŁOWO) zachowywał

2. (...) jam ich strzegł (kogo, co strzegł? ) -ICH (UCZNIÓW) strzegł

CZYLI MAMY TUTAJ BIERNIK, więc jak by chodziło w obu przykładach o UCZNIÓW powinno być w obu przykładach -ich, ale przecież w 2. przykładzie jest JE, czyli SŁOWA, nie ma ICH- uczniów.

Odmiana przez przypadki:

Skrót Pytanie Odmiana
Mianownik M. Kto? Co? góra ojczyzna wiatr
Dopełniacz D. Kogo? Czego? (nie ma) lub Czyj? góry ojczyzny wiatru
Celownik C. Komu? Czemu? (się przyglądam) górze ojczyźnie wiatrowi
Biernik B. Kogo? Co? (widzę) górę ojczyznę wiatr
Narzędnik N. (Z) kim? (Z) czym? (idę) (z) górą (z) ojczyzną (z) wiatrem
Miejscownik Ms. O kim? O czym? (mówię) (o) górze (o) ojczyźnie (o) wietrze
Wołacz W. zwrot do kogoś lub czegoś góro! ojczyzno! wietrze!

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Jeśli cos pomieszałam, proszę mnie poprawić, sama jestem ciekawa bardzo wyniku tych badań i rozważań...
Odpowiedz
(26-08-2014, 09:34 AM)Mała Mi napisał(a):  CZYLI MAMY TUTAJ BIERNIK, więc jak by chodziło w obu przykładach o UCZNIÓW powinno być w obu przykładach -ich, ale przecież w 2. przykładzie jest JE, czyli SŁOWA, nie ma ICH- uczniów.

Jeśli cos pomieszałam, proszę mnie poprawić, sama jestem ciekawa bardzo wyniku tych badań i rozważań...

zdecydowanie pomieszałaś, ale to nie tylko gramatyka ale również kontekst, pamiętajmy że kontekst bliższy, dalszy a ostatecznie całej Biblii jest jeną z głównych zasad interpretacji Biblii. Kontekst wyraźnie wskazuje na uczniów, gramatyka również.

http://biblia.oblubienica.eu/ - tu możesz sobie zawsze sprawdzić dane słowo greckie - wydanie interlinearne

a tutaj jest Ewangelia Jana 17:12 : http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/4/chapter/17/verse/1 - w obu przypadkach jest liczba MNOGA

, również na anglojęzycznych stronach jest mnóstwo narzędzie do sprawdzenia greckich czy hebrajskich tekstów np wpisuję w wyszukiwarkę : JOHN 17:17

przeważnie korzystam ze strony BIBLEHUB.com : https://www.google.pl/search?q=John+17%3A12&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=6nH8U-HvAoqGOqCQgaAF a więc jak znajdę tą stronę z interesującym mnie wersetem to biorę "tłumaczenie strony" i żeby np sprawdzić gramatycznie dane słowo trzeba wejść w zakładkę : INTERLINEAR a żeby zbadać dane słowo pod kątem np jego występowania czy znaczenia to wchodzę w zakładkę : GREEK po czym trzeba nacisnać w zakładce STRONG - od konkordancji Stronga. W zakładce Greek jest również gramatyka

,
Odpowiedz
BIBLIA BREZSKA
JANA 17
1 To powiedziawszy Jezus, podniósł oczu swych w niebo i rzekł: Ojcze! Przyszłać godzina. Uwielbi Syna twego, aby też i Syn uwielbił ciebie.
17:2 Jakoś jemu dał moc nad wszelkim ciałem, iż ileś mu ich podał, aby im dał żywot wieczny.
17:3 A tenci jest żywot wieczny, aby ciebie samego znali być Bogiem prawdziwym i któregoś posłał, Jezusa Krystusa.
17:4 Jaciem uwielbił ciebie na ziemi i dokończyłem sprawy, którąś mi dał, abych ją czynił.
17:5 A przetoż teraz uwielb mię ty, Ojcze! U siebie samego tą chwałą, którąm u ciebie miał, pirwej, niż świat był.
17:6 Objawiłciem imię twe ludziam, któreś mi podał z tego świata; twoić byli i dałeś mi je, a zachowywali słowo twoje.
17:7 Terazci poznali, iż wszytki rzeczy, któreś mnie dał, od ciebie są.
17:8 Abowiem słowa, któreś mi podał, jam im podał; a oni je wzięli i poznali prawdziwie, żem od ciebie wyszedł, a uwierzyli, żeś ty mnie posłał.
17:9 Jać za nimi proszę, a nie za światem proszę, lecz za tymi, któreś mi dał, boć są twoi.
17:10 I wszytko moje jest twoje, a twoje moje jest i uwielbionem jest w nich.
17:11 A jużem nie jest na świecie, jedno oni na świecie są. Jać już do ciebie idę. Ojcze święty, zachowajże je przez imię twoje, ty któreś mnie podał, aby byli jedno tak jako i my.
17:12 Gdyciem z nimi był na świecie, jaciem je zachowywał w imię twoje, a któreś mnie oddał, jam ich strzegł i żaden z nich nie zginął, jednoż on syn zatracenia, żeby się Pismo wypełniło.
17:13 A terazci do ciebie idę i mówię to na świecie, aby mieli wesele moje wypełnione w sobie.
17:14 Jaciem im podał słowo twoje, a świat miał je w nienawiści; bo nie są z świata, jako i ja nie jestem z świata.
17:15 Nie proszę, abyś je zjął z świata, ale żebyś je zachował ode złego.
17:16 Nie sąć z świata, jako i ja nie jestem z świata.
17:17 Poświęćże je oną twoją prawdą; słowoć twoje jest prawdą.
17:18 Jakoś ty mnie posłał na świat, tak i ja posłałem je na świat.
17:19 A za nieć ja poświęcam samego siebie, aby i oni byli poświęceni przez prawdę.
17:20 I nie tylkoć się za nimi modlę, lecz i za onymi, którzy przez słowo ich mają uwierzyć w mię.
17:21 Aby wszyscy byli jedno, jako ty Ojcze we mnie a ja w tobie; aby też oni w nas jedno byli, a iżby uwierzył świat, żeś ty mnie posłał.
17:22 Jać tę chwałę, którąś ty mnie dał, dałem im, aby byli jedno, jako i my jedno jestechmy.
17:23 Ja w nich, a ty we mnie, aby byli doskonałymi w jedno, a iżby poznał świat, żeś ty mnie posłał i umiłowałeś je, jakoś i mnie umiłował.
17:24 Ojcze! Ty któreś mnie podał, żądam, aby tam gdzie ja jestem, i oni byli zemną, aby patrzyli na onę moję chwałę, którąś ty mnie dał. Abowiemeś ty mnie umiłował przed tym niż jeszcze były założone fundamenty świata.
17:25 Ojcze sprawiedliwy! Ciebieć świat nie poznał, alem ja ciebie poznał i ci poznali, żeś ty mnie posłał.
17:26 A oznajmiłem im imię twoje i oznajmię, aby miłość, którąś mnie umiłował, w nich była i ja w nich.

Dziwne, akurat tutaj w Biblii Brzeskiej i kontekst i gramatyka jest inna niż w B. Warszawskiej dla przykładu...

12. (..) jaciem je zachowywał w imię twoje...zachowywał Słowa (PRAWDĘ) w Imię Twoje...
Odpowiedz
Jak pewnie wiesz Biblia Brzeska pochodzi z 16 wieku i może ówczesna pisownia tak na Ciebie wpływa. Przepatrz inne przekłady z mniej archaicznym językiem a co najważniejsze jak pisałem zajrzyj do greckiego żródła.

17:6 - "je" - liczba mnoga

17:8 "słowa" - liczba mnoga , "je" - nie występuje w tekście greckim

17:14 - "słowo" - liczba pojedyncza , "je" - liczba mnoga

tekst mówi o uczniach a nie o tym o czym napisałaś
Odpowiedz
Dzięki Mieczu za odpowiedzi i linkiSmile

Napisałeś:
Cytat:Jak pewnie wiesz Biblia Brzeska pochodzi z 16 wieku i może ówczesna pisownia tak na Ciebie wpływa.

Im starsze tym wierniejsze temu co było, czyż nie tak?

Popatrz tutaj:
17:12 Gdyciem z nimi był na świecie, jaciem je zachowywał w imię twoje, a któreś mnie oddał, jam ich strzegł i żaden z nich nie zginął, jednoż on syn zatracenia, żeby się Pismo wypełniło.

Są dwie różne formy zaimka w bierniku, a powinny być takie same, ot i stąd moja ciekawość, dlaczego tak jest?

Dobrze, proponuję zostawić ten temat póki co...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości