Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biblia Tysiąclecia - podania, gminna opowieść, folklor ....
#1
" Dlaczego lepiej unikać Biblii Tysiąclecia " - http://mieczducha888.blogspot.com/2015/07/dlaczego-lepiej-unikac-biblii.htmlBiblia Tysiąclecia ze swoim komentarzami, wieloma błędnymi komentarzami oraz z trucizną pod postacią apokryfów to bardzo, bardzo słaby przekład, którego nikomu nie polecam.
On ludzi słabych w wierze osłabia, ogólnie ma zachwiać wiarą, podważyć wiary, zasiać wątpliwości i aby człowiek traktował przynajmniej część Biblii jako bajki, przenośnie a nie dosłowne wydarzenia jak to ukazuje Biblia a potwierdził Chrystus i apostołowie.

kilka komentarzy z Biblii Tysiąclecia :

Księga Rodzaju 6:2 - a taki komentarz : " Aluzja, oparta zapewne na prastarym podaniu .... "

Księga Rodzaju 6:17 : ,, .... podobieństwo opowiadania biblijnego o potopie z opisem eposu babilońskiego o Gilgameszu tłumaczy się faktem monoteistycznego opracowania przez autora Rdz pradawnego podania .... "


Księga Rodzaju 11:1 : " Folklorystyczne to opowiadanie ma wyjaśnić przyczynę różnorodności narodów i języków."

Księga Rodzaju 18:1 : "...Osnową całego opowiadania (do 19,29 włącznie) mogła być jakaś opowieść gminna mieszkańców okolic nad Morzem Martwym, odpowiednio dostosowana do pojęć o Bogu jedynym i o patriarsze Abrahamie"

" Księga Rodzaju 19:26 - " typ ukaranego nieposłuszeństwa (por. Mdr 10,7 :Łk 17,32). Jednocześnie zapewne jest to ludowe wyjaśnienie znaczenia jakiegoś bloku solnego o ludzkich kształtach"

Księga Rodzaju 19:30 - Stanowczy zakaz kazirodztwa (Kpł 18,6-18; Pwt 27:20,23) oraz fakt gorszącego wpływu Moabitek (Lb 25:1-3) pozwalają przypuszczać, że ten urywek stanowi oparte na podaniach ludowych pogardliwe "wyjaśnienie" pochodzenia dwóch ludów - Ammonitów i Moabitów ..... "

Księga Sędziów 13:1-16:31 : "W heroiczno-kosmicznych dziejach Samsona nie tyle należy zwracać uwagę na przebieg faktów, które legenda mogła zmodyfikować lub ubarwić, ile raczej na głęboki sens moralno-religijny"


więcej przykładów i moje odniesienia do powyższych komentarzy katolickich są zawarte w linku : http://mieczducha888.blogspot.com/2015/07/dlaczego-lepiej-unikac-biblii.html


Nic dziwnego że dostałem od kogoś taki komentarz - cytuję : " Witam! Prawie spadłam z łóżka, gdy weszłam na bloga i zobaczyłam ten tekst! To niesamowity zbieg okoliczności. Ale od początku.
Jestem katoliczką, ale z wielką przyjemnością czytam Twojego bloga. Jestem osobą niedawno nawróconą i dlatego pomyślałam, że dla pogłębienia wiary i wiedzy o mojej religii zacznę czytać Biblię. W domu miałam Biblię tysiaclecia i zaczęłam ją czytać wraz z przypisami. I zauważyłam, że zamiast podbudowywać swoją wiarę, zaczynam mieć coraz więcej wątpliwosci... Odniosłam wrażenie, że przypisy są skrajnie racjonalistyczne i jak widzę, nie myliłam się. Z lektury wyniosłam również wrażenie, że to w sumie tylko żydowski folklor dla pokrzepienia narodowego żydów w ciężkich czasach, a nie dla reszty świata, zaczęłam przez to powoli ulegać propagandzie neopogan, jakoby to był obcy, żydowski i tylko dla zydow zarezerwowany świat, do ktorego poganie wepchali się nieproszeni własciwie. I że lepiej, jeśli zacznę realizować się duchowo w czymś bardziej swojskim... Po chwili takich przemyśleń nagle naszla mnie myśl, by napisać do Ciebie, bo tak pięknie potrafisz umacniać w wierze i moze rozwiejesz moje wątpliwości i zajrzałam na bloga. Widzę, a tu tekst o tym okropnym tłumaczeniu, ktory pokrywa się z moimi spostrzeżeniami! Dziękuję bardzo za ten tekst, już wiem, że moje odczucia co do tego przekładu były prawidłowe - to bardzo zdradliwe tłumaczenie, a szczególnie te komentarze i przypisy, które sprawiają, ze czlowiek zaczyna myslec o Piśmie Świętym jak o zbiorze zydowskich podań ludowych, w którym nie ma zadnego przesłania UNIWERSALNEGO dla całej ludzkosci... "
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości